تاریخ ایجاد: 03:56
گزارش مشروح از مراسم افتتاحیه پانزدهمین اجلاس پیرغلامان
از مداحی سازور و نریمانی تا تقدیم هدیه مسابقه مستند اجلاس به خانواده شهید بلباسی
تصویر خبر
پانزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی صبح روز چهارشنبه با حضور مقامات لشکری و کشوری از جمله فرمانده ارتش و سپاه استان اصفهان، نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان اصفهان، رییس سازمان بسیج صداوسیما و رییس اجلاس، استاندار اصفهان، نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، رییس مجمع جهانی اهل بیت، ریس کانون مداحان کشور و دیگر مسیولان اجرایی اجلاس برگزار شد.

به گزارش کمیته اطلاع رسانی پانزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی، پانزدهمین اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی صبح روز چهارشنبه با حضور مقامات لشکری و کشوری از جمله فرمانده ارتش و سپاه استان اصفهان، نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان اصفهان، رییس سازمان بسیج صداوسیما و رییس اجلاس، استاندار اصفهان، نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی، رییس مجمع جهانی اهل بیت، ریس کانون مداحان کشور و دیگر مسیولان اجرایی اجلاس برگزار شد.

* سرود جمعی کجایید ای شهیدان خدایی توسط پیرغلامان

در ابتدای این مراسم جمعی از پیرغلامان با اجرای سرود جمعی کجایید ای شهیدان خدایی حال و هوای معنوی خاصی به اجلاس بخشیدند.

*ترویج ندای توحیدی و شعائر اسلامی در صدای ملکوتی پیرغلامان و مداحان است

در ادامه مراسم رسول زرگرپور، استاندار اصفهان با بیان اینکه امروز اصفهان پایتخت فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است، گفت: دین پروری و ولایت مداری در بین مردم اصفهان جایگاه ویژه ای دارد. افتخار میزبانی اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی را داریم و به آن می بالیم.

وی افزود: در ابلاغ پیام جاودانه امام حسین(ع) و اهل بیت(ع) هم نفس و هم آوا با شما پیرغلامان شده تا در منظومه مدافعان حریم ولایت سهمی داشته باشیم.

زرگرپور در پایان خاطرنشان کرد: ندای توحید و شعائر اسلامی و الهی نسخه نجات بخش آزادگان جهان و ترویج این فرهنگ در صدای ملکوتی ذاکران و مداحان وجود دارد.

*نام حضرت سیدالشهدا (ع) رمز استمرار و استمداد اجلاس پیرغلامان است/ لزوم مخابره شور و شعور حسینی به جهان

پس از سخنان زرگرپور، علی فروغی، رییس بسیج سازمان صداوسیما و رئیس اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت:یکی از رموز استمرار و امتداد این اجلاس نام مقدس حضرت سیدالشهدا (ع) است که باعث شده این اجلاس ادامه پیدا کند.

وی افزود: محوریت این اجلاس نیز خادمان و پیرغلامان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) هستند که مردم انقلابی اصفهان نیز کار ارزشمندی را در برگزاری اجلاس برعهده دارند و از اینان تشکر می کنم.

فروغی با بیان این که این اجلاس به شکل مردمی پیش رفت، گفت:اقدامات در خور تحسین مسئولین استان را در برگزاری اجلاس مشاهده کردید، ان شاالله طنین شور و شعور حسینی با برگزاری این اجلاس بار دیگر به تمام دنیا مخابره خواهد شد.

رئیس اجلاس پیرغلامان در پایان اضافه کرد: همه مسئولین اجرایی این اجلاس در قامت خادمان حضرت سیدالشهدا (ع) هستند و این مسئولان نیز با این نگاه که این اجلاس مردمی برگزار خواهد شد کار را جلو بردند.

*ذکر مصیبت حضرت سیدالشهدا توسط سازور و نریمانی

در ادامه مراسم حاج حسین سازور و سید رضا نریمانی از مداحان اهل بیت به ذکر مصیبت و عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) پرداختند. همچنین قاری و مداح اندونزیایی نیز در این مراسم به اجرای سرود «حب الحسین» پرداخت.

*عزاداری که در مقابل دشمن بی تفاوت باشد حسینی نیست/نمایان شدن کار خادمان و ذاکران حسینی در انقلاب و جنگ تحمیلی

در بخش دیگری از مراسم آیت الله طباطبایی نژاد، نماینده ولی فقیه و امام جمعه استان اصفهان، اظهار داشت: من نام شما را پیشکسوتان خدمت به آستان اباعبدالله الحسین(ع) می گذارم. تقاضایی که از شما دارم این است که برای جایگزین خودتان جوان هایی را تربیت کنید که اگر این کار را نکنید یک راه خدمت را به روی خود بسته اید.

وی افزود: آن چه در انقلاب و جنگ تحمیلی دیده شد آثار کار شما و هیئات مذهبی بود. عظمت کار شما با سخنان من نشان داده نمی شود. انقلاب ما به وسیله عاشورا و کار شما در زنده نگه داشتن آن، رونق گرفت. اکثر شهدای دفاع مقدس و مدافعان حرم  در هیئت های مذهبی بزرگ شدند.

نماینده ولی فقیه در استان اصفهان خطاب به ذاکران و خادمان حسینی گفت: تمام همت خود را بر عزاداری و گریه کردن نگذارید. دستورات اسلام را به دیگران بیاموزید.�اگر شیعه ای نداند که باید تابع یک رهبری باشد که در مسیر اباعبدالله(ع) حرکت می کند این شیعه مسیر درست را نپیموده است. عزاداری که در مقابل دشمن و مستکبر بی تفاوت باشد حسینی نیست.

*تقدیم هدیه مسابقه مستند اجلاس به خانواده شهید بلباسی

در ادامه مراسم افتتاحیه اجلاس، از 6 مستندساز برگزیده مسابقه مستند رادیویی و تلویزیونی اجلاس، قدردانی شد. در این مراسم مهدی وحیدی برگزیده مسابقه مستند تلویزیونی نیز هدیه خود را تقدیم خانواده مدافع حرم شهید محمد بلباسی کرد.

انتهای پیام/


اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی همه ساله در آستانه ماه محرم الحرام بعنوان زنگ آغاز سوگواری های عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) از سوی بسیج رسانه ملی و با مشارکت استانداری های میزبان برگزار میشود.
 
این مراسم معنوی نخستین بار در سال ۸۱  به منظور تجلیل از پیرغلامان حسینی و ذاکران مطرح کشور در تهران برگزار شد و تا ۶ دوره ادامه داشت. از دوره هفتم به بعد و برای شرکت دادن مادحین استان های دیگر، محل برگزاری اجلاس در دیگر استان ها انتخاب شد. 
 
ابتدا استان زنجان با عنوان پایتخت شور و شعور حسینی مدنظر قرار گرفت و در ادامه به ترتیب در استان های بوشهر، همدان، اردبیل، گلستان، خوزستان، فارس و هرمزگان برگزار شد.
 
دوره پانزدهم نیز به همت بسیج سازمان صداوسیما و استانداری اصفهان از تاریخ ۲۱ لغایت ۲۴ شهریور ماه سال جاری در شهر اصفهان با حضور جمع کثیری از ذاکرین و مادحین اباعبدالله الحسین (ع) برگزار می شود.
 
از این رو مسیولین محترم استانی برای ثبت اطلاعات مادحین مدعو در این دوره به لینک بالا مراجعه کنند.