تاریخ ایجاد: 11:13
عملیات نصب ضریح جدید بعد از ماه صفر آغاز شد.
پرده برداری از ضریح جدید امام حسین(ع) ، آغاز ساخت گنبد جدید
تصویر خبر
این ضریح با طراحی و نظارت محمود فرشچیان هنرمند پیشکسوت نگارگری ایران،‌ با خوشنویسی سیدمحمد حسینی موحد، گروه قلم‌زنی به سرپرستی خدادادزاده در کارگاه نجاری آستانه مقدسه در شهر قم ساخته شد..

ساخت ضریح مطهر امام حسین (ع) در مدت 4 سال به دست هنرمندان برجسته کشورمان صورت گرفت.

این ضریح با طراحی و نظارت محمود فرشچیان هنرمند پیشکسوت نگارگری ایران،‌ با خوشنویسی سیدمحمد حسینی موحد، گروه قلم‌زنی به سرپرستی خدادادزاده در کارگاه نجاری آستانه مقدسه در شهر قم ساخته شد..

مساحت ضریح امام حسین (ع) 86/22 متر مربع با ابعاد 04/5 × 34/7 و ارتفاع 49/4 متر است که با 20 پنجره ساخته شده که در آن از طلای ۱۸ عیار، نقره، مس، استیل و چوب ساج نیز استفاده شده است.همچنین برای تاج ضریح و خطوطی که روی ضریح نقش می‌بندد از طلای خالص با عیار ۲۱ استفاده شده است..

عملیات ساخت ضریح با حضور 85 نفر از هنرمندان اصفهانی، شیرازی و قمی انجام شده است بطوریکه رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات درمورد این ضریح عنوان کرد که ساخت ضریح امام حسین(ع) یک کار سنگین و بی‌نظیری است که چهار سال به طول انجامید و چوب آن نیز از کشور برمه انتخاب شد.

حسن پلارک با اشاره به اینکه سازه مجموعه 12تن وزن دارد تاکید کرد در این سازه 20 پنجره طراحی شده است و طول آن نیز 22 متر و 86 سانت است. همچنین 4.5 نقره و 120 کیلو طلای 18 عیار ، 2 تن مس، 700 کیلوگرم برنج و 650 کیلوگرم فلزات دیگر در آن به کار رفته است.

براساس اعلام مسئولان ستاد بازسازی، هزینه‌ای برآورد شده برای ساخت ضریح امام حسین(ع) 4 میلیارد تومان بوده است که البته تمامی آن با نذورات مردم خیر و نیکوکار و معتقد تامین شده است.

ضریح امام حسین (ع) در ماه محرم برای برای انتقال به کشور عراق آماده شد و بیش از 50 درصد از قطعات آن  از طریق هوایی به عراق منتقل شد و 50 درصد دیگر نیز زمینی به عراق فرستاده شد تا مردم بتوانند آن را زیارت و بدرقه کنند.

گفته می شود سازه جدید با رعایت شرط نگهداری و تعویض برخی قطعات 400 سال طول عمر برای آن پیش بینی شده است. همچنین تامین امنیت این ضریح نیز از سوی مقامات عراقی تاکید شد.

براساس برنامه ریزیهای ستاد بازسازی عتبات عالیات ضریح جدید برای انتقال به عراق از شهرها و استانهای مختلفی عبور داده شد تا مردم این شهرها بتوانند از نزدیک آن را زیارت کنند و همین گونه نیز شد اما فقط قرار بود در میدان امام حسین تهران نیز برای زیارت مشتاقان مستقر شود که متاسفانه بدلیل ازدحام مردم و استقبال بیش از حد آنان در حرم امام خمینی (ره) اینگونه نشد و برنامه با کمی تغییر ادامه یافت.

ضریح جدید امام حسین (ع) با عبور از شهرهای ساوه‌ ، اراک، خرم آباد، اهواز، مشهد و شلمه و با همراهی تعداد زیادی از مشتاقان به عراق و کربلاانتقال داده شد.

عملیات نصب ضریح جدید  بعد از ماه صفر آغاز و در نهایت 15 اسفند ماه با حضور مقامات ایرانی و عراقی ضریح نصب شد.

البته جمع آوری و بازکردن قطعات ضریح قدیمی و نصب ضریح جدید 45 روز به طول انجامید.

به گفته مسئولان ستاد بازسازی عتبات عالیات قرار است با موافقت مقامات عراقی بخشهایی از ضریح قدیمی نیزدر حرم امام رضا (ع) نگهداری شود تا مردم بتوانند آن را زیارت کنند.

همچنین از آنجا که گنبد طلایی اباعبدالله الحسین(ع) می بایست مرتفع شده تا از فاصله دور هم قابل مشاهده باشد، طرح ترفیع گنبدطلایی جدید توسط شیفتگان اهل بیت در استان کرمان تهیه و کار ساخت آن نیز مدتی است آغاز شده بطوریکه گنبد جدید 7متر بلندتر از گنبد فعلی است که بر روی این گنبد نصب خواهدشد.


اجلاس بین المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی همه ساله در آستانه ماه محرم الحرام بعنوان زنگ آغاز سوگواری های عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) از سوی بسیج رسانه ملی و با مشارکت استانداری های میزبان برگزار میشود.
 
این مراسم معنوی نخستین بار در سال ۸۱  به منظور تجلیل از پیرغلامان حسینی و ذاکران مطرح کشور در تهران برگزار شد و تا ۶ دوره ادامه داشت. از دوره هفتم به بعد و برای شرکت دادن مادحین استان های دیگر، محل برگزاری اجلاس در دیگر استان ها انتخاب شد. 
 
ابتدا استان زنجان با عنوان پایتخت شور و شعور حسینی مدنظر قرار گرفت و در ادامه به ترتیب در استان های بوشهر، همدان، اردبیل، گلستان، خوزستان، فارس و هرمزگان برگزار شد.
 
دوره پانزدهم نیز به همت بسیج سازمان صداوسیما و استانداری اصفهان از تاریخ ۲۱ لغایت ۲۴ شهریور ماه سال جاری در شهر اصفهان با حضور جمع کثیری از ذاکرین و مادحین اباعبدالله الحسین (ع) برگزار می شود.
 
از این رو مسیولین محترم استانی برای ثبت اطلاعات مادحین مدعو در این دوره به لینک بالا مراجعه کنند.

پربیننده ترین اخبار